Riziká používania pirátskeho softvéru

Zistite aké sú skryté nebezpečenstvá škodlivého softvéru, ktoré môžu uškodiť Vám, ale aj Vašej firme.

ČO je malware?

Malware je často skrytý v pirátskom softvéri a je špeciálne navrhnutý tak, aby narušil, poškodil alebo získal neoprávnený prístup k počítačovému systému.

KTO vytvára malware?

Kyberzločinci, ktorými môžu byť jednotlivci alebo skupiny ľudí, ktorí používajú technológiu na páchanie škodlivých činností.

PREČO je nebezpečný?

Keď je vo vašom počítačovom systéme, môže pristupovať k peniazom, dôležitým údajom, dokumentom, finančným informáciám a všetkému, čo je cenné pre Vás, Vašich zamestnancov a Vašu spoločnosť.

Každý malware útok môže stáť spoločnosť v priemere 2,4 milióna dolárov a jeho vyriešenie môže trvať až 50 dní.

zdroj: BSA – Global Software Survey

V roku 2020 až 61 % organizácií zažilo ransomware útok, ktorý viedol k narušeniu obchodných operácií.

zdroj: Mimecast

30 až 70 % pirátskych verzií špičkového softvéru Autodesku je infikovaných škodlivým malvérom. Je toto riziko, ktoré ste ochotný podstúpiť?

Čo sa môže stať?

Čo sa môže stať v spoločnosti s dobre mieneným, ale nevedomým zamestnancom, ktorý len chce dokončiť svoju prácu?

1. Potreba

Zamestnanec nájde perfektné využitie produktu Autodesk pre prácu, na ktorú má málo času (napr. kvôli deadline). S vedomím, že proces schvaľovania novej licencie je dlhý, a že prístup k interným serverom je obmedzený, zamestnanec hľadá jednoduchší spôsob ako získať prístup k softvéru.

2. Príležitosť

Zamestnanec nájde bezplatnú verziu online rýchlym vyhľadávaním. Webová stránka vyzerá legitímne a je nadšený, že touto cestou ušetria čas a peniaze. Zamestnanec bez váhania klikne na stiahnutie.

3. Prepuknutie

Softvér je infikovaný malvérom (30 % až 70 % pirátskeho softvéru obsahuje malvér), ktorý sa začína šíriť po sieti spoločnosti. Zamestnanec medzitým pokračuje v práci so softvérom, pričom zachytil len niekoľko menších problémov s výkonom.

4. Útok

  • Môže byť ticho, pracovať v zákulisí a zbierať dôverné údaje.

  • Môže požiadať používateľa, aby si stiahol doplnok alebo aktualizoval softvér, čo s najväčšou pravdepodobnosťou infikuje jeho počítač a súbory ďalším škodlivým softvérom.

  • Môže zablokovať prístup k súborom a informáciám a požadovať výkupné.

5. Dôsledky

Malware v pirátskom softvéri Autodesk môže spôsobiť vážne narušenie a nezvratné následky v celej organizácii, ako napríklad:

  • Krádež návrhov

  • Krádež zoznamu klientov

  • Krádež finančných údajov

  • Zverejniť tajné informácie 

Pozor na rôzny typ malware

Trojan (trojský kôň)

Prezlieka sa za legitímny softvér a vytvára zadné vrátka k súborom používateľa s cieľom získať finančné zisky prostredníctvom zničenia údajov a súborov alebo výkupného.

PUA

(Potentially Unwanted Applications)

Zameriavajú sa na vyhľadávacie nástroje alebo antivírusové programy, aby spôsobili poškodenie počítača používateľa či ovplyvnili výkon softvéru.

Ransomware

Najprv zablokujú váš softvér a súbory. Potom vás priamo kontaktujú a požiadajú o výkupné výmenou za vrátenie vecí do poriadku.

Keygeny alebo generátory kľúčov sa používajú najčastejšie ako zbrane na získanie finančných údajov od dotknutého používateľa. Často sa to robí pomocou trójskych koní alebo PUA. Zhruba 90 % všetkých pirátskych generátorov kľúčov je vybavených malvérom.

Zdroj: Autodesk Keygen Weaponization Research, April 2021

 

AKO môžete chrániť svoju spoločnosť pred škodlivým softvérom?

Krok č.1: Kúpte si originálny softvér zo spoľahlivého zdroja

S vedomím, že 30 až 70 % stiahnutí softvéru spoločnosti Autodesk z nedôveryhodných zdrojov je infikovaných škodlivým malvérom, nákup softvéru od spoločnosti Autodesk alebo autorizovaného predajcu je prvým krokom k ochrane vašej spoločnosti a vašich zamestnancov.

Krok č.2: Pravidelne vykonávajte správnu údržbu

Správa softvérových aktív (SAM) zahŕňa optimalizáciu, údržbu a likvidáciu softvéru vo vašej organizácii. Zahŕňa uchovávanie iba softvéru, ktorý potrebujete, a jeho aktualizáciu.

Krok č.3: Nainštalujte správny antivírusový softvér a vykonávajte pravidelné kontroly

Nie každý antivírusový softvér je vytvorený rovnako, pretože nie vždy deteguje malvér v počítači alebo v rámci organizácie. Podľa nedávnej štúdie vykonanej tímom Autodesk Threat Intelligence bola priemerná miera detekcie medzi 72 dodávateľmi antivírusov 28 %. Ako už bolo povedané, mali by ste pravidelne spúšťať antivírus, aby bolo všetko v poriadku.

Novinky

CYBER WEEK

Akcia Autodesk CYBER WEEK je tu Zľavy až do 25% CYBER WEEK Podmienky Promo akcie:

Potrebujete poradiť?

S radosťou vám pripravíme špecifickú ponuku, či už potrebujete pomoc v oblasti BIM, CAM, CAD, 3D tlače, IT, konštrukčných prác, alebo s nákupom hardvéru či softvéru.

O nás

Firma bola zapísaná do Obchodného registra 28.7.1992 po transformácii z obchodného združenia, ktoré pôsobilo na trhu od roku 1989. Od 17. augusta 1998 má spoločnosť zaregistrovanú ochrannú známku.

© Map.sk copyright 2019

Buďte na dosah

Hľadáte viac informácií?
Radi Vám pomôžeme

KONTAKTUJTE NÁS
Buďte na dosah

Náš newsletter Vám zabezpečí pravidelný prísun noviniek v produktoch, aplikáciách a technológiach.

CHcem newsletter