Čiary

Povedzme si niečo o čiarach. Čiara je základným prvkom všetkých objektov, či už je vo forme úsečky, kružnice alebo napríklad krivky.  U všetkých čiar sú definované tri hlavné vlastnosti: Typ čiary, Hrúbka čiary a Hladina. Správne nastavenie týchto vlastností zaistí následnú prácu bez komplikácií.

Typ čiary

Typ čiary je vizuálnym znázornením objektu čiary. Vzor môže byť vytvorený pomocou čiarok, bodiek, symbolov a textu alebo súvislou vzorkou. Pri vyberaní Typu čiary v palete Východzí na karte Vlastnosti máme v základe tri možnosti, z ktorých môžeme vybrať. Súvislá (Continuous) – vzor čiary bude priama neprerušená čiara, DleHlad – zobrazí čiaru podľa vzoru, ktorý je uvedený v hladine, DleBloku – zobrazí objekty s typom čiary Súvislá, dokým nebudú spojené do definície bloku. Po vložení bloku do výkresu sa zobrazí aktuálny typ čiary pre tieto objekty. Ku zisteniu podrobností využite Správca typov čiar, ktorý sa nachádza pod možnosťou Ďalší na konci v zozname Typ čiary. V Správcovi typu čiar nájdete vypísané všetky typy čiar, ktoré sú načítané do výkresu. Pre načítanie nového typu čiary do výkresu zvoľte tlačítko Načítať… Tu je uvedený súbor, nižšie sú vypísané dostupné typy čiar z tohto súboru. Pre načítanie iného súboru definícia typu čiary (.lin) kliknite na tlačítko Súbor… 

Pokiaľ bude chcieť vytvoriť vlastný typ čiary, je možné súbory (.lin) otvoriť v Poznámkovom bloku a nadefinovať si vlastný typ podľa vzorov.

K typu čiary sa viaže takisto mierka, ktorá určuje veľkosť a rozteč u vzoru čiary. Zmeniť mierku môžete viacerými spôsobmi. Globálna mierka (LTSCALE) ovplyvňuje mierku v celom výkrese (štandardne je nastavená na hodnotu 1),  Aktuálna mierka objektu (CELTSCALE) je mierka, ktorá prispôsobuje nové objekty vo výkrese. Ďalej sú tu mierky pre jednotlivé priestory. Pre zmenu mierky v priestore výkresu použite príkaz PSLTSCALE a na zmenu v modelovom priestore MSLTSCALE. 

Ďalším príkazom (PLINEGEN) nastavíte, či sa má vzor čiary vycentrovať v každej časti krivky alebo či má plynule pokračovať z predchádzajúcej časti. Štandardne je tento príkaz nastavený na hodnotu 0 (vycentrovanie vzoru).

Hrúbka čiary 

Nastaviť hrúbku čiary môžete buď v rozbaľovacom zozname na karte Východzí v paneli Vlastnosti alebo príkazom TLČÁRY.

Zobrazenie hrúbky v modelovacím prostředí zostáva pri oddiaľovaní a približovaní konštantné na rozdiel od výkresového prostredia, kde sa čiary zobrazujú v skutočnej veľkosti. 

Šráfovanie

Všetky uzavreté oblasti alebo objekty sa dajú vyplniť šrafami. Šrafy nájdete na karte Východzí panel Kresliť alebo pod príkazom ŠRAFY. Po aktivácii sa v páse kariet zobrazí nová karta Vytváranie šraf, v ktorom si nastavíte požadovaný vzor a parametre. Na tejto karte sú uvedené informácie ako v okne Upraviť šrafy, ktoré sa predtým otváralo príkazom ŠRAFY. Dnes toto okno nájdeme pod pravým tlačítkom myši. Uistite sa, že máte pri vytváraní zaškrtnutú možnosť Asociativní, vďaka tejto možnosti sa bude šráfovanie upravovať, keď budete meniť tvar, veľkosť a umiestnenie oblasti.

Máte záujem o produkt?

V prípade nejasností nám zanechajte vaše údaje a my vám veľmi radi pomôžeme.

Prihláste sa na odber noviniek
O nás

Firma bola zapísaná do Obchodného registra 28.7.1992 po transformácii z obchodného združenia, ktoré pôsobilo na trhu od roku 1989. Od 17. augusta 1998 má spoločnosť zaregistrovanú ochrannú známku.

© Map.sk copyright 2019

Buďte na dosah

Hľadáte viac informácií?
Radi Vám pomôžeme

KONTAKTUJTE NÁS
Buďte na dosah

Náš newsletter Vám zabezpečí pravidelný prísun noviniek v produktoch, aplikáciách a technológiach.

CHcem newsletter