Fusion 360 alebo Inventor? Ktorý si vybrať?

Neviete sa rozhodnúť medzi našimi CAD softvérmi?

Hľadáte nové inžinierske riešenia pre svoj ďalší projekt?

Dnes vám predstavíme Fusion 360 a Inventor, ktoré sú skvelými mechanickými softvérmi. V ktorých aspektoch sa líšia? Ktoré nástroje sú pre vás lepšie? Poďme to zistiť pomocou nasledovného porovnávacieho článku.

Autodesk Inventor bol ako prvý a vydaný v roku 1999. Inventor, priamy konkurent SolidWorksu, ponúka výkonné parametrické, voľne tvarované a priame modelovacie nástroje. Od prvých návrhov až po simulácie a záťažové testy je zameraný na mechanický návrh, simuláciu, vizualizáciu a dokumentáciu. Je to spoľahlivý a konzistentný nástroj a používajú ho profesionálne spoločnosti na celom svete.
Viac o Inventore TU

Autodesk Fusion 360 je oveľa novším hráčom hry, ktorý bol prvýkrát vydaný v roku 2013. Fusion 360 ukladá všetky svoje súbory – prepojené s príslušnými používateľskými účtami – výhradne do cloudu, jedného z hlavných predajných miest. Rovnako ako Inventor ponúka aj parametrické, voľné formátovanie a priame modelovanie, ktoré pokrýva väčšinu rovnakých operácií. Fusion 360 je však prístupnejšou všestrannou platformou CAD so silným dizajnom 3D modelovania a funkciami CAM .
Viac o Fusion 360 TU

Systémové požiadavky

Fusion 360
Operačný systém: MacOS Mojave v10.14 a novší, Windows 8.1 a 10 (64-bitový)
CPU: 64-bitový procesor na báze x86, 4 jadrá na 1,7 GHz alebo lepší; Procesory založené na ARM sú čiastočne podporované prostredníctvom Rosetta 2
Pamäť: 4 GB RAM
Úložisko: 3 GB miesta na pevnom disku
Internet: 2,5 Mb / s alebo vyššia rýchlosť sťahovania; 500 Kbps alebo vyššia rýchlosť nahrávania
Grafická karta: DirectX 11 with Direct3D 10.1 or greater GPU required; vyhradený grafický procesor s 1 GB VRAM alebo viac, integrovaná grafika s 1 GB RAM alebo viac

Rendering vo Fusion 360

Inventor
Operačný systém: Windows 10 (64-bit)
CPU: vyžadovaný 2,5 GHz, odporúčaný 3,0 GHz; 4 a viac
Pamäť: vyžaduje sa 16 GB RAM, odporúča sa 32 GB alebo viac
Úložisko: 40 GB miesta na pevnom disku
Internet: Na inštaláciu z webu je potrebné pripojenie
Grafická karta: DirectX 11 GPU required; Vyžaduje sa GPU s 1 GB VRAM, odporúča sa GPU so 4 GB VRAM

Rendering v Inventore

Funkcie

Fusion 360

Fusion 360 sa riadi heslom „Jeden produkt, neobmedzené možnosti“. Svojim používateľom ponúka kompletný balík konštrukčných a výrobných funkcií, z ktorých niektoré sme podrobnejšie popísali nižšie.
CAD NA CAM
Fusion 360 podporuje väčšinu funkcií navrhovania a výroby produktov, čo je obzvlášť užitočné pre výrobcov a firmy. Tento softvér poskytuje jedinú platformu pre kompletný výrobný cyklus, čím šetrí čas používateľa a zabraňuje hromadeniu návrhov v rôznych formátoch súborov. Okrem toho ponúka rôzne rozšírenia, ako napríklad rozšírenia obrábania, ktoré poskytujú pokročilejšie výrobné funkcie, ako je automatizácia procesov, optimalizácia dráhy nástroja a ďalšie.
PODPORA ELEKTRONIKY
Fusion 360 podporuje inteligentný dizajn elektroniky a konkrétne funkcie, ktoré ponúka, siahajú od rozloženia DPS až po simuláciu SPICE.
EXPORT SÚBOROV
Tento softvér umožňuje používateľom exportovať návrhy v rôznych priemyselne akceptovaných formátoch súborov vrátane STEP , DWG , DXF , OBJ , STL , IGES a ďalších.
CLOUD-OVÉ ÚLOŽISKO
Údaje sú uložené v cloude, čo znamená, že používateľ má k svojej práci prístup odkiaľkoľvek a na akomkoľvek zariadení (vrátane mobilných zariadení ). Softvér má aj režim offline, na ktorý sa dá prepnúť pomocou tlačidla hodín v pravom hornom rohu obrazovky (v profile používateľa). Upozorňujeme, že softvér sa musí pripájať k serverom spoločnosti Autodesk najmenej raz za dva týždne .
GENERATÍVNY DIZAJN
Fusion 360 podporuje generatívny dizajn, stále obľúbenejší spôsob optimalizácie dizajnu znížením veľkosti, hmotnosti a spotreby produktu. Využíva AI a strojové učenie na vytváranie rôznych zdanlivo organických modelov podľa obmedzení používateľa. Rieši tiež rôzne výsledky návrhu v cloude, aby používateľ mohol rýchlejšie získať najoptimálnejší dizajn.

Inventor

Inventor je obzvlášť užitočný, keď umožňuje profesionálom navrhovať, simulovať a dokumentovať svoje produkty. Jeho vlastnosti, z ktorých niektoré popisujeme nižšie, je možné využiť vo veľkých priemyselných aplikáciách.
SPOLUPRÁCA SO ZDIEĽANÝM ZOBRAZENÍM
Používatelia môžu zdieľať návrhy, ktoré si ostatní môžu pozrieť online, prostredníctvom odkazu. Diváci si môžu pozrieť dizajn a komentovať ho bez toho, aby museli inštalovať akýkoľvek softvér.
SPRÁVA DÁT
Spoločnosť Autodesk ponúka Vault na správu údajov o produktoch, ktorý uľahčuje vytváranie rámcov pracovných tokov a správu spolupráce. Je integrovaný do programu Inventor a ukladá nielen súbory CAD a návrhy, ale aj súbory, ktoré nie sú CAD, napríklad dokumenty programu Microsoft Word, takže používatelia majú všetky súbory súvisiace s návrhom na jednom mieste. Užívateľom to tiež uľahčuje opätovné použitie starých súborov, takže nový dizajn nemusí byť vyrobený úplne od začiatku.
INTEROPERABILITA PCB
Používatelia môžu prezerať a upravovať súbory formátu IDF. Komponenty zostavy DPS sú farebne zladené, a preto môžete importovať všetky komponenty, ktoré sú v programe Inventor požadované.
SIMULÁCIA
Inventor umožňuje používateľom vykonávať dynamickú simuláciu a analýzu napätia na navrhovaných častiach a zostavách. Týmto spôsobom môžete prakticky vypočítať, ako dobre bude produkt fungovať v reálnom prostredí, čo umožní dôležitý iteračný návrh pred výrobou.
AUTOMATIZÁCIA DIZAJNU
Používatelia môžu v programe Inventor automatizovať návrhy. iLogic umožňuje vytváranie pravidiel, ktoré sa majú použiť na zostavy, ktoré je potom možné automatizovať. Je tiež možné vytvárať vnútorné a vonkajšie rámy pre zostavy.

Učenie/Štúdium a práca s programom

Autodesk Fusion 3D je známy svojou jednoduchšou krivkou učenia ako Inventor. Oba softvéry majú veľa pokročilých nástrojov, ktorých objavenie vám chvíľu potrvá, no vašu prácu zefektívnia. Inventor je viac náročnejší na učenie, ale ak plánujete navrhovať objekty, ktoré budú obsahovať veľa častí, bude s ním Inventor jasnejšie pracovať.

Užívateľské rozhranie je tiež dôležitou súčasťou učenia sa nového 3D softvéru. Fusion 360 prináša nové riešenia, je modernejší, elegantnejší a intuitívnejší. Inventor vám poskytne tradičnejší pocit.

Cieľové publikum

Fusion 360
Fusion 360 ponúka používateľom platformu založenú na cloude typu „all in one“, pretože umožňuje navrhovať, simulovať, vykresľovať a dokumentovať vaše návrhy. Veľkú časť publika tvoria študenti a nadšenci z dôvodu ceny a množstva ponúkaných bezplatných licencií. Napriek tomu, vďaka svojim funkciám od návrhu po výrobu, je Fusion 360 skvelou voľbou pre malé a začínajúce firmy. Jeho cloudové úložisko tiež umožňuje používateľom spolupracovať s kýmkoľvek a kdekoľvek, čo rozširuje jeho použiteľnosť.

Inventor
Vďaka množstvu profesionálnych funkcií, ktoré Inventor ponúka, je ideálny pre použitie vo veľkých priemyselných odvetviach. Tímy môžu zdieľať postup projektu krok za krokom, kde spolupráci pomáhajú praktické online nástroje. Procesné pracovné toky je možné efektívne definovať, virtuálne analýzy poskytujú podrobné výsledky simulácií a výroba a montáž sú ľahko automatizované.
Aby ste mali predstavu o tom, ako prominentný je tento softvér, Inventor má jeden z najvyšších trhových podielov na trhu CAD. Ako by ste mohli očakávať, rozsah prípadových štúdií je obrovský.

Ceny a licencovanie

Ako takmer každý CAD softvér, aj tieto fungujú na spôsobe prenájmu licencie. Oba programy sa dajú zakúpiť v 1-ročnej a 3-ročnej variante.
Ceny Fusion 360 a Inventoru Professional nájdete na našom eshope.

Záver

Fusion 360 a Inventor sú v mnohých ohľadoch podobné, ale azda najväčší rozdiel predstavuje ich cieľové publikum.
Fusion 360 sa viac zameriava na prístupný dizajn a výrobu mechanických projektov, čo z neho robí dobrú voľbu pre profesionálnu prácu, ale obzvlášť obľúbenú u jednotlivcov, vrátane domácich majstrov a študentov. Jeho nástroje, vlastnosti a funkcie nie sú v oblasti CAD a CAM najkomplexnejšie, ale softvér je stále veľmi schopný. Mnoho začiatočníkov, ktorí sa chcú dostať do pokročilého CAD a 3D modelovania, začína svoju cestu s Fusion 360.
Na druhej strane Inventor, ktorý sa zameriava aj na mechanický dizajn, simuláciu, vizualizáciu a dokumentáciu, umožňuje komplexnejšie navrhovanie. Je to užitočné a obľúbené medzi profesionálmi a spoločnosťami, najmä tými, ktorí chcú zvýšiť efektivitu, optimalizovať výrobu a znížiť výrobné náklady.

 

 

Máte záujem o produkt?

V prípade nejasností nám zanechajte vaše údaje a my vám veľmi radi pomôžeme.

Prihláste sa na odber noviniek
O nás

Firma bola zapísaná do Obchodného registra 28.7.1992 po transformácii z obchodného združenia, ktoré pôsobilo na trhu od roku 1989. Od 17. augusta 1998 má spoločnosť zaregistrovanú ochrannú známku.

© Map.sk copyright 2019

Buďte na dosah

Hľadáte viac informácií?
Radi Vám pomôžeme

KONTAKTUJTE NÁS
Buďte na dosah

Náš newsletter Vám zabezpečí pravidelný prísun noviniek v produktoch, aplikáciách a technológiach.

CHcem newsletter