Prípadové štúdie

Výrobca kovového nábytku strojnásobil vďaka Inventoru produktivitu svojho konštrukčného oddelenia

Autodesk Inventor a Autodesk Vault umožňujú firme Metal Design Slovakia vyťažiť maximum z výrobnej dokumentácie a tím podstatne zvýšiť produkciu.

METAL DESIGN SLOVAKIA
Hrnčiarovce nad Parnou,
Slovensko
www.metaldesign.sk

SOFTWARE
Autodesk Inventor
Autodesk Vault

Slovenská akciová spoločnosť Metal Design Slovakia vyrába a dodáva kovový nábytok predovšetkým ako konfigurovateľné rady úložných systémov pre kancelárie, šatne, archívy, sklady alebo továrenské haly. Jej produkty sú prevažne funkčné. Napriek tomu však firma kladie veľký dôraz aj na ich dizajn a ergonómiu, pretože pre jej zákazníkov predstavujú významnú súčasť pracovného prostredia.

Metal Design Slovakia sa opiera o už takmer päťdesiatročnú históriu – na jej počiatku bolo výrobné družstvo Rozvoj založené v roku 1964. Významným zvratom bol pre spoločnosť v roku 1994 vstup zahraničného investora zo Švédska, ktorý viedol k posilneniu exportu, rozšíreniu sortimentu, zavedeniu moderných technológií, a tiež k výstavbe úplne nového závodu s distribučným centrom priamo napojeným na výrobu. Jej produkty teraz mieria nielen do krajín Európskej únie, ale tiež do Japonska, Austrálie či do Spojených štátov.

Kľúčovým materiálom pre výrobu je tu oceľový plech, z  ktorého sa dierovaním, ohýbaním a bodovým zváraním vytvárajú jednotlivé komponenty. Tieto sa potom skladajú do zostáv, napríklad skríň, ktoré sa ďalej povrchovo upravujú práškovými farbami, doplnia o kompletné príslušenstvo a priamo vo firme tiež zabalia. Uložené na palety sú potom expedované k zákazníkovi.

„Prepojenie CAD systému Autodesk Inventor so softvérom Autodesk Vault nám umožňuje vyvíjať výrobky bez potreby fyzických prototypov a bez časových prestojov.“

Tomáš Ruman                                                                                                                                                                                                                                       Vedúci konštrukcie                                                                                                                                                                                                                                    Metal Design Slovakia

Flexibilní vďaka informačným technológiám

Vďaka zavedeniu komplexného informačného systému, vrátane riadenia skladu čiarovými kódmi, a nasadeniu moderných nástrojov pre konštruovanie výrobkov a správu dát dokáže podnik veľmi pružne reagovať na dopyt bez ohľadu na to, či ide o väčšiu alebo menšiu sériu výrobkov. Dodávaný sortiment je rôznorodý a firma sa snaží každému zákazníkovi vyjsť maximálne v ústrety. Z hľadiska CAD softvéru sú tu najpoužívanejšími nástrojmi logicky tie pre navrhovanie plechových dielov. Ako veľká výhoda sa tu ukazuje schopnosť systému Autodesk Inventor vypočítať automatizovane rozvinuté tvary plechov, nčo nielenže šetrí konštruktérovi veľa času, ale zároveň je zárukou úplne presného nastavenia vysekávacích strojov vo výrobe. Do tej putujú od konštruktéra dáta vo formáte DXF cez CAM systém JETCAM.

Riziko duplicitných návrhov? Nula

Aj keď v Metal Design Slovakia  pracujú iba štyria konštruktéri, firma prevádzkuje Autodesk Inventor spoločne so systémom pre správu dát Autodesk Vault, do ktorého majú prístup aj technológovia, programátori strojov, majstri na dielni a plánovači výroby. Jeho hlavnou úlohou tu nie je riešiť správu dát z hľadiska spolupráce viacerých užívateľov na jednom projekte, veľkým prínosom je však možnosť udržovať úplný poriadok a prehľad v dokumentácii. Vďaka tomu, že väčšinu výrobkov tvoria často rovnaké alebo veľmi podobné dielce sa môžu tieto s použitím databázy v Autodesk Vault ľahko vyhľadávať a opakovane používať. Prakticky na nulu sa tak znížilo riziko vzniku duplicitných návrhov a plytvanie drahým časom konštruktérov na vytváranie už dávnejšie vzniknutých modelov. Na veľkých časových úsporách sa zreteľne podieľa tiež CAD systém Autodesk Inventor, ktorý tu úplne nahradil predtým používaný AutoCAD. Keďže je Inventor parametrickým modelárom, umožňuje využívať dávnejšie vzniknuté návrhy a veľmi rýchlo z nich odvodzovať zmeny na základe požiadaviek zákazníkov. Prehľadné 3D prostredie navyše pomáha predchádzať vzniku kolíznych stavov medzi dielmi v sústavách, ktoré bývali v minulosti odhalené často až pri výrobe fyzického prototypu. Mimochodom, ich potrebný počet vďaka Autodesk Inventoru v Metal Design Slovakia klesol zhruba o polovicu. Väčšina vyvíjaných produktov sa už zaobíde bez spracovania fyzického prototypu – po prevedení príslušnej modifikácie na CAD modeli, prechádza tento rovno do výroby.

Trojnásobná produktivita konštruktérov

Vedúci konštrukcie vo firme Metal Design Slovakia Tomáš Ruman odhaduje, že produktivita jeho oddelenia vzrástla po zavedení kombinácie softvérov Autodesk Inventor a Autodesk Vault zhruba trojnásobne. Rovnaká skupina konštruktérov, ktorá predtým pracovala iba s AutoCADom, dokáže teraz reagovať na neporovnateľne vyšší počet požiadaviek a produkovať rádovo viac výrobkov. Na zaujímavosti potom získavajú i malosériové zákazky. Použité riešenie zlepšuje tiež komunikáciu so zákazníkom – predovšetkým sa radikálne skrátil čas, za ktorý dokáže firma predložiť funkčný návrh požadovaného výrobku. Namiesto výroby fyzického prototypu, ktorý v tomto prípadezaberie až štyri dni, je možné za jediný deň spracovať a overiť digitálny prototyp v Inventore a v podobe detailných výkresov odoslať zákazníkovi vizualizáciu spolu s ponukou. Pre tieto účely sa spoločnosť teraz rozhodla, že si zabezpečí a zavedie praktický softvér Inventor Publisher, ktorý jej pomôže nielen veľmi názorne sprostredkovať prezentácie návrhov výrobkov smerom k zákazníkom, ale dobre poslúži aj na prípravu montážnych a výrobných manuálov pre podporu výroby.

„Po zavedení Inventora sa počet našich konštruktérov nezmenil. Výrazne však vzrástol
počet vybavených požiadaviek a spracovaných konštrukčných návrhov.“

Tomáš Ruman                                                                                                                                                                                                                                       Vedúci konštrukcie                                                                                                                                                                                                                                    Metal Design Slovakia

Použitý softvér

Vytvárajte presné 3D modely v kratšom čase a s nižšími nákladmi. Inventor Professional, 3D softvér ktorý ponúka komplexné riešenia na profesionálnej úrovni.

Tímová spolupráca, správa technických dokumentov. Prepojenie s nástrojmi CAD Autodesku. Systém prepojiteľný s ERP

Potrebujete poradiť?

S radosťou vám pripravíme špecifickú ponuku, či už potrebujete pomoc v oblasti BIM, CAM, CAD, 3D tlače, IT, konštrukčných prác, alebo s nákupom hardvéru či softvéru.

Autodesk, Autodesk Inventor a Autodesk Vault sú registrované ochranné známky alebo ochranné známky spoločnosti Autodesk,
Inc., v USA a/alebo v ďalších štátoch. Všetky ostatné obchodné značky, názvy výrobkov alebo ochranné známky patria ich príslušným držiteľom.
Spoločnosť Autodesk si vyhradzuje právo kedykoľvek upraviť ponuku produktov a špecifikácie bez predchádzajúceho upozornenia a nie je zodpovedná za typografické alebo grafické chyby, ktoré sa môžu v tomto dokumente objaviť.
© 2012 Autodesk, Inc. Všetky práva vyhradené.

O nás

Firma bola zapísaná do Obchodného registra 28.7.1992 po transformácii z obchodného združenia, ktoré pôsobilo na trhu od roku 1989. Od 17. augusta 1998 má spoločnosť zaregistrovanú ochrannú známku.

© Map.sk copyright 2019

Buďte na dosah

Hľadáte viac informácií?
Radi Vám pomôžeme

KONTAKTUJTE NÁS
Buďte na dosah

Náš newsletter Vám zabezpečí pravidelný prísun noviniek v produktoch, aplikáciách a technológiach.

CHcem newsletter