Pás kariet

V predchádzajúcom článku sme sľúbili popis pásu kariet. Preberieme si, čo nájdete na kartách. Budeme pracovať s produktom AutoCAD LT ako minule. 

Východzí

Karta Výchozí patrí k najzákladnejším kartám v AutoCADe. Tu nájdete panely pre vytváranie vášho projektu.

 • Kresliť – základné príkazy Úsečka, Křivka, Obdélník… a ďalšie. Spomenuli by sme, že žu nájdete aj príkaz Šrafování (Prechod, vyplnený farbou) a dva druhy Spline křivek. Prvá z kriviek má body pre vyhladenie priamo v profile a druhá má riadiace prvky mimo profil.
 • Modifikácia – pracujete už s vytvorenými objektami ako Posun, Zrcadlit, Zaoblit. Nájdete tu i príkaz Kopírování, ktorý oceníte, keď potrebujete skopírovať  objekt viackrát alebo príkaz Pole, ktorý má viac možností (Křivkové a Kruhové pole) použitia.
  • Krivkové – kopíruje objekt po vytvorenej trajektórii. Ako trajektóriu môžete použiť úsečky, kružnice, krivky atď.
  • Kruhové – rovnomerne rozmiestni kópie objektov v kruhovom poli okolo stredového bodu.
 • Poznámky – Objekty poznámok doplňujú doterajší výkres o symboly alebo objekty. Nájdete tu kóty, texty a odkazy. Pri použití textu doporučujeme používať viacriadkový text, lepšie sa s ním pracuje a edituje.
 • Hladiny – Na tomto paneli nájdete rozbalovací zoznam hladín, ktoré sú alebo boli použité vo výkrese. Vo Vlastnostiach hladin sú zobrazené ich vlastnosti. Zvyšné ikony slúžia k práci s hladinami, ako je například vypínanie, poradie hladín alebo uzamykanie.
 • Bloky – Vkladanie a úprava blokov.
 • Vlastnosti – Panel Vlastnosti obsahuje základné informácie o objekte – farbu, hrúbku čiar a typ čiar.
 • Skupiny – Ako názov napovedá, panel Skupiny slúži k práci so skupinami. Môžete vytvárať z jednotlivých objektov skupiny.
 • Schránka – Tento panel obsahuje možnosti kopírovania objektov. Zaujímavé sú jednotlivé možnosti vloženia, ktoré sú uvedené v zozname Vložit.

Vložiť

Na kartě Vložit nájdete možnosti vloženia rôznorodých objektov, ako sú blok, referencie pre vaše projekty, import PDF a ďalšie. O tejto palete budeme viac hovoriť  v jednom z ďalších článkov.

Poznámky

Karta Poznámky obsahuje podrobnejší popis možností z rovnomenného panelu na karte Výchozí. Túto kartu využijete predovšetkým pri finalizovaní vášho projektu, keď projekt kótujete, doplňujete tabuľky, vytvárate popisky a poznámky.

Pohľad 

Pokiaľ potrebujete upraviť pohľad pracovného prostredia, nájdete ho na tejto karte. Zapnutie značky USS (Uživatelský souřadnicový systém) panela navigácie. Môžete si tiež rozdeliť obrazovku na viac pracovných priestorov. Čo tu tiež nájdete  je funkce Porovnat soubory DWG. Táto funkcia dokáže porovnať dva výkresy DWG a zvýrazniť rozdiely a označit ich revíznymi obláčikmi.

Správa

Pre správu prvkov prispôsobeného užívateľského rozhrania v produkte. V Uživatelském rozhraní nájdete napríklad nastavenie skratiek, pásu kariet, panelov, a mnoho ďalšieho. Ďalej na tejto palete uvidíte príkaz Čistit. Vďaka tomuto dokážete vyčistiť hladiny, bloky a ďalšie, ktoré vo výkrese nepoužívate. To zníži veľkosť súboru.

Výstup

Tu je umiestnené nastavenie pre tlač (Vykreslení) alebo publikovanie (Vykreslení dálkově). Tieto funkcie nájdete tiež v hlavnom menu vľavo hore. Export výkresu je možné vykonať i z tejto karty.

Spolupracovať

Na poslednej karte sú iba dve ikony, ale obidve ikony dokážu zlepšiť pracovné postupy. Prvá je Sdílené pohledy, ktoré slúžia ku spolupráci na vizuálnej reprezentácii modelu alebo návrhu online s ostatnými účastníkmi projektu. Druhá je porovnanie výkresu, ktoré sme už zmienili v karte pohľad.

Máte záujem o produkt?

V prípade nejasností nám zanechajte vaše údaje a my vám veľmi radi pomôžeme.

Prihláste sa na odber noviniek
O nás

Firma bola zapísaná do Obchodného registra 28.7.1992 po transformácii z obchodného združenia, ktoré pôsobilo na trhu od roku 1989. Od 17. augusta 1998 má spoločnosť zaregistrovanú ochrannú známku.

© Map.sk copyright 2019

Buďte na dosah

Hľadáte viac informácií?
Radi Vám pomôžeme

KONTAKTUJTE NÁS
Buďte na dosah

Náš newsletter Vám zabezpečí pravidelný prísun noviniek v produktoch, aplikáciách a technológiach.

CHcem newsletter