Najvýhodnejší profesionálny CAM/CAD softvér na trhu

Ak neviete, pre ktorý zo softvérov CAM/CAD sa rozhodnúť, prinášame vám porovnanie Fusion 360 a Solidworks. Obe aplikácie toho majú veľa spoločného, no aj napriek tomu tu nájdeme pár rozdielov. Článok vychádza z nezávislého porovnania nástrojov od portálu Builder Central, ktorý sa venuje recenziám a porovnávaniam softvérových riešení. Veríme, že naše poznatky a ich zhrnutie vás privedú k správnemu rozhodnutiu.

Zhrnutie porovnania

V skratke by sme mohli povedať, že ak nepotrebujete pri modelovaní žiadne “špecialitky” Fusion 360 vás poteší svojou prívetivou cenou. Solidworks má viacero funkcií a okrem zložitého ho môžete nazvať aj pokročilejším. 

Fusion 360 je zlatá stredná cesta medzi basic programami na modelovanie a špičkou na trhu. Aplikácia je spoľahlivým cloudovým riešením s dostatkom simulačných CAD/CAM nástrojov. 

Ak hľadáte dostupnú možnosť na trhu modelovania, odporúčame Fusion 360. V tabuľke nižšie uvidíte prečo.

Fusion 360 SolidWorks
Cena Verzia zdarma Jednotlivci, študenti, startupy Študenti a startupy
Platená verzia 495 $/ročne 3995 $ licencia + 1295 $ /ročne
Rozdiel v predplatnom Vrátane ročných aktualizácií Za každú aktualizáciu doplácate
Design Používateľské rozhranie (UI) Jednoduché a intuitívne ovládanie Viac zložitejších funkcií, viac ikón a možností
Učenie sa/štúdium Jednoduchšie učenie kvôli menej pokročilým možnostiam Náročnejší proces učenia
Možnosti, knižnica a materiál Menej prvkov v knižnice a menej pokročilá práca s materiálmi Bohatá knižnica a široké možnosti práce s materiálmi
Rendering – vykresľovanie Zložité výpočty prebiehajú v cloude, a preto stačí internetové pripojenie. Pre načítanie zložitej situácie je potrebný výkonný počítač.

Nižšie rozoberáme jednotlivé aspekty (cena, design, učenie/štúdium, možnosti, knižnica a materiál a rendering – vykresľovanie) do detailu. Dočítate sa, ktorý nástroj kde vyniká a naopak, kde sú ich mínusy.

1. Porovnanie ceny Fusion a SolidWorks

Oba programy majú dve verzie: trial a platenú. Vyskúšať zdarma ich môžete na 30 dní.

Študenti majú Fusion 360 zadarmo, pričom za Solidworks musia zaplatiť 150 dolárov ročne. Fusion 360 poskytuje verziu zdarma aj kutilom, resp. jednotlivcom a startupom na určité obdobie.

Licenciu Solidworks zakúpite od 4000 do 8000 dolárov podľa kategórie – štandard, profesionál, premium. 

Fusion funguje na princípe platby za mesiac, rok alebo každé tri roky. 

Rozdiel v predplatnom

V cene predplatného za Fusion 360 máte k dispozícií aj ročné aktualizácie softvéru. Pri nákupe Solidworks, vlastníte len verziu daného roku. Ak chcete tú najnovšiu, musíte platiť ročné predplatné údržby. Počítajte so sumou 1 500 dolárov v závislosti od verzie, ktorú máte.

Pokročilé funkcie

Súčasťou ceny za Solidworks sú samozrejme aj všetky špičkové funkcie, v ktorých Fusion 360 ešte zaostáva. Mnoho funkcií však na bežnú prácu nepotrebujete. A ak by aj áno – zakúpiť si ich môžete na jedno použitie za tzv. cloudový kredit/token (1 kredit = 1 dolár)

Chcete si vyskúšať prácu s Fusion 360?
Otestujte všetky funkcie, ktoré Fusion 360 ponúka na 30 dní zdarma.

2. Prívetivosť používateľského rozhrania (UI)

Pri porovnaní Fusion a SolidWork sme zhodnotili, že používateľské rozhranie Fusion je prívetivejšie aj vďaka intuitívnemu ovládaniu (pozrite na obrázky nižšie). Ikony a lišty sú usporiadané tak, že jednoducho vždy nájdete, čo hľadáte, pretože viete, kam kliknúť.

3. Učenie/štúdium a práca s programom

Ak vychádzame z porovnania prívetivosti rozhrania, ktoré vidíte vyššie, prácu s  programom, ktorý má intuitívne ovládanie, si osvojíte skôr. Budete vedieť, čo na čo nadväzuje, aký krok nasleduje. Fusion 360 má rýchlejšiu krivku učenia sa. 

4. Možnosti programov a knižnica dielov

Oba programy majú rovnaké schopnosti. V knižnici nájdete rovnaké dielce (skrutky, šrúby a ďalšie). Rozdiel je v tom, že Solidworks je pokročilejší, a tým pádom dokáže simulovať zložitejšie simulácie, či lepšie tvarovať modely podľa vlastností materiálu. Je otázkou, či budete zložitejšie simulácie k svojej práci potrebovať.

5. Vykresľovanie

Najväčšou výhodou Fusion 360 je cloudové úložisko. Všetky funkcie vykonávate priamo na serveroch spoločnosti Autodesk, a teda nepotrebujete počítač špičkovej kvality, stačí vám kvalitné internetové pripojenie. Požiadavky na výpočtový výkon prebiehajú na servery.

Cloudové vykreslenie robí Fusion 360 skvelým pre ľudí, ktorí nemajú veľký extra výkonný počítač. Čo vám stačí, je dobré internetové pripojenie.

Nevýhodou cloudových služieb je ich dodatočný náklad. Ak si ale znova porovnáte ceny Solidworks a Fusion 360, ostane vám pekný balík peňazí na úložisko či funkcie navyše. Drobné poplatky navyše tak platíte len v prípade, že väčší výkon naozaj potrebujete.

Cena za 1 kredit je 1 dolár:

  • Vykreslenie/Rendering: 1 kredit
  • Simulácia: 5 kreditov
  • Structural Buckling Simulation: 15 kreditov
  • Nonlinear Static Stress Simulation: 25 kreditov

A aký je záver?

Fusion 360 si v porovnaní so SolidWorks vedie lepšie svoju výhodnou a prijateľnou cenou, jednoduchým používateľským prostredím a rýchlu krivkou učenia. Väčšine používateľov ponúka všetky potrebné funkcionality, vrátane mnohých pokročilých funkcií.

SolidWorks má naopak viac funkcií a široké možnosti práce s materiálmi. Hodí sa všetkým, ktorí majú výkonné počítače, nemajú radi cloudové prostredie a nevadí im vyššie náklady na nástroj.

Chcete si vyskúšať prácu s Fusion 360?
Otestujte všetky funkcie, ktoré Fusion 360 ponúka na 30 dní zdarma.

Máte záujem o produkt?

V prípade nejasností nám zanechajte vaše údaje a my vám veľmi radi pomôžeme.

Prihláste sa na odber noviniek
O nás

Firma bola zapísaná do Obchodného registra 28.7.1992 po transformácii z obchodného združenia, ktoré pôsobilo na trhu od roku 1989. Od 17. augusta 1998 má spoločnosť zaregistrovanú ochrannú známku.

© Map.sk copyright 2019

Buďte na dosah

Hľadáte viac informácií?
Radi Vám pomôžeme

KONTAKTUJTE NÁS
Buďte na dosah

Náš newsletter Vám zabezpečí pravidelný prísun noviniek v produktoch, aplikáciách a technológiach.

CHcem newsletter